Search
Close this search box.
Taistelukoulun perinneyhdistyksen historiikkiin kuvia taistelukoulun ympäristöstä

Taiteilija Antti Favénin vuonna 1921 maalaama muotokuva esittää valkoisen armeijan kenraalia Carl Gustaf Emil Mannerheimiä. Manneheim on maalauksessa kuvattu talonpoikaisarmeijan komentajana, jolla oli takki auki ja kädessä piippu.  

Taulu on ollut ennen sotia sijoitettuna Lotta Svärd keskusjohtokunnan puheenjohtaja Fanni Luukkosen työhuoneen seinällä.  Tarina kertoo, että sodan jälkeen taulu olisi ollut esillä puolustusministeriön seinällä, mutta silloista puolustusministeri Emil Skogia ei taulu olisi miellyttänyt. Tämän vuoksi hänen sanotaan lahjoittaneen taulun 25-vuotisjuhlia viettäneelle Taistelukoululle 1952. 

Upseerikerholla taulun molemmin puolin oli kynttilänjalka, joissa sai polttaa ainoastaan jalkaväen vihreitä kynttilöitä. Perimätiedon mukaan kynttilänjalat olisivat olleet alun perin Markovillassa.  

Tosiasia on, että taulu oli esillä Upseerikerholla 1950-luvulta aina vuoteen 2019, jolloin kerho jouduttiin tyhjentämään. Taulu on nykyisin esillä Koivikko-auditorion seinällä.  

 Taulu on Sotamuseon omaisuutta. 

Kuva Puolustusvoimat Karo Holmberg

Kuvateksti…

Kuvateksti…

Kuvateksti…

Kysymyksiä tai palautetta aineistosta?